Top Gun in Paganella: ruim 1.000 hoogtemeters trail vanaf de bergtop
Sommige nieuwe trails voegen vooral nog een extra rondje toe.
Top Gun doet iets veel beters.
De nieuwe trail in Paganella vult precies het ontbrekende stuk tussen de top van de berg en het bestaande bikepark in de Fai Zone. Daardoor kun je nu vanaf Cima Paganella richting Fai della Paganella afdalen zonder halverwege op een brede fire road terecht te komen.
Vanaf meer dan 2.100 meter hoogte ligt er nu een vrijwel doorlopende keten van aangelegde singletracks naar beneden.
Dat begint serieus op een dikke afdaling te lijken.
Wat is Top Gun?
Top Gun is de nieuwe trail van Paganella Bike Park voor het seizoen 2026.
De trail ligt in de Fai Zone en begint bij Selletta op 1.973 meter hoogte. Vanaf daar daalt hij over 4,7 kilometer naar het gebied rond Meriz. In totaal rijdt je 573 hoogtemeters. De officiële classificatie is intermediate/advanced.
Top Gun werd eind mei officieel geopend tijdens het Paganella Bike Opening. De trail was al aangekondigd als het ontbrekende deel waarmee riders vanaf Cima Paganella volledig over aangelegde singletracks richting Santel en Fai kunnen afdalen.
Van Cima Paganella naar Fai
De hoogste lift in Paganella komt uit bij Cima Paganella op 2.125 meter.
Vanaf daar kun je eerst Interstellar rijden richting Selletta. Top Gun neemt het vervolgens over naar Meriz. Daarna liggen trails als Apocalypse Now en Easy Rider klaar voor het laatste deel richting Santel.
Afhankelijk van de gekozen combinatie kom je daarmee op ruim 1.000 hoogtemeters afdalen. Dat is iets anders dan de hele dag rondjes van drie minuten onder dezelfde lift rijden.
Je begint hoog boven de boomgrens, duikt daarna het bos in en rijdt uiteindelijk helemaal richting het dal. De ondergrond en het karakter veranderen onderweg mee. Precies dat maakt lange trailcombinaties vaak zo tof.

Hoe technisch is Top Gun?
De officiële classificatie is intermediate/advanced. Dat zegt al dat Top Gun niet bedoeld is als pure beginnerstrail. Tegelijkertijd wordt hij ook niet als expert-only beschreven.
Beelden van mountainbikers en het bikepark laten een combinatie zien van aangelegde stukken, natuurlijke ondergrond, stenen, jumps en snellere stukken. Dat geeft een aardige indruk, maar geen volledige beoordeling van de moeilijkheid. Trailcondities, snelheid en lijnkeuze bepalen natuurlijk uiteindelijk hoe pittig hij voelt.
Op basis van de beschikbare informatie zouden wij Top Gun vooral zien als een trail voor riders die:
- comfortabel zijn op rode bikeparktrails;
- snelheid goed kunnen controleren;
- ervaring hebben met losse stenen en natuurlijke secties;
- niet schrikken van kleine jumps en rollers;
- bijna vijf kilometer geconcentreerd kunnen blijven rijden.
De exacte moeilijkheid kunnen we niet uit eigen ervaring bevestigen. De officiële indeling en beschikbare beelden zijn daarvoor de beste bronnen.
Waarom juist de Fai Zone interessant is
Dolomiti Paganella Bike bestaat uit drie zones: Andalo, Molveno en Fai della Paganella.
Andalo draait vooral om flowtrails. Molveno is de meest panoramische en toegankelijkere zone. Fai wordt officieel juist neergezet als de plek voor technische en lastigere trails. De zone heeft negen trails met samen ongeveer 38 kilometer.
Dat verschil tussen de zones maakt Paganella sterker dan een gemiddeld bikepark.
Je hoeft niet iedere dag hetzelfde type trail te rijden:
- flow en kombochten in Andalo;
- uitzichten en toegankelijkere trails rond Molveno;
- ruigere, technischere lijnen in Fai.
Top Gun geeft die laatste zone nu een veel logischere start vanaf de hoge liften.
Is Top Gun de langste trail van Paganella?
Volgens het bikepark is Top Gun met 4,7 kilometer de langste aangelegde bikeparktrail van de regio.
Dat moet je wel goed formuleren. Paganella heeft namelijk ook langere shared trails en complete endurotours. De Lake to Lake- en Bear Trails-routes zijn tientallen kilometers lang en combineren trails, verbindingen en klimstukken.
Top Gun is dus niet de langste MTB-route van Paganella. Wel de langste losse aangelegde bikeparktrail. Dat onderscheid voorkomt dat een lekkere marketingclaim ineens net niet klopt.
Een complete dag in de Fai Zone
Een logische traildag kan beginnen met de lift naar Cima Paganella.
Vanaf daar combineer je bijvoorbeeld:
- Interstellar naar Selletta;
- Top Gun richting Meriz;
- Apocalypse Now of Easy Rider naar beneden;
- de lift terug omhoog;
- daarna Peter Pan, Supernatural of een van de andere trails in de zone.
De exacte combinatie hangt af van geopende liften en trails. Paganella heeft een actuele statuspagina waarop je per dag kunt controleren wat rijdt.
Dat is belangrijk, want een lange afdaling werkt alleen wanneer alle schakels open zijn.
Een gesloten lift of trail kan betekenen dat de volledige top-tot-dalcombinatie die dag niet mogelijk is.
Niet alleen voor downhill-MTB’s
De trail wordt gepresenteerd als intermediate/advanced en ligt binnen een groter netwerk voor trail-, all-mountain- en enduro-MTB’s. Een moderne enduro-MTB lijkt daarmee de meest logische keuze. Met een downhill-MTB kun je Top Gun uiteraard ook rijden, maar Paganella is groter dan alleen liftlaps. Wie de verschillende zones via shared trails wil verbinden, heeft meer aan een MTB waarmee een stukje klimmen niet meteen een straf wordt.
Voor een complete Paganella-trip zouden wij kiezen voor:
- een enduro-MTB;
- goede remmen;
- stevige banden;
- minimaal kniebeschermers;
- een fullfacehelm voor de bikeparkdagen.
Niet omdat iedere meter extreem is, maar omdat bijna vijf kilometer afdalen behoorlijk lang wordt wanneer je remmen of banden het zwaar krijgen.
Paganella is inmiddels veel meer dan één bikepark
De regio communiceert momenteel 25 bikeparktrails verdeeld over drie zones. Daarnaast liggen er shared trails, enduroroutes, pumptracks, skillsgebieden, MTB-scholen, verhuurpunten en bikehotels. Juist daardoor is Paganella interessant voor een volledige MTB-vakantie. Je kunt een paar dagen lifttrails rijden, maar ook langere tochten maken of een gids boeken voor routes buiten de standaard bikeparklijnen. De bergen liggen bovendien tussen de Brenta-Dolomieten en het Gardameer. Het landschap is dus niet bepaald het minst interessante onderdeel van de trip.
Waar verblijf je?
De drie meest logische plaatsen zijn:
Fai della Paganella
De beste keuze wanneer de technische trails en Top Gun de hoofdreden voor je bezoek zijn.
Andalo
Centraal, levendig en handig voor de flowtrails en voorzieningen.
Molveno
Waarschijnlijk de mooiste setting, direct bij het meer en met toegang tot de panoramische zone.
De zones zijn met trails en liften verbonden, maar onderschat de logistiek niet. Aan het einde van de dag wil je niet ontdekken dat je MTB aan de verkeerde kant van de berg staat terwijl de laatste lift al dicht is.
Plan dus vooraf waar je begint, waar je eindigt en welke liften je nodig hebt.
Kun je Paganella combineren met het Gardameer?
Ja, en dat is misschien wel de dikste roadtrip-combinatie.
Paganella ligt ongeveer twintig minuten van de A22 en op bereikbare afstand van het noordelijke Gardameer. De regio positioneert verschillende routes zelfs nadrukkelijk richting het Gardameer.
Je kunt daardoor technische bikeparkdagen in Paganella combineren met natuurlijke trails rond Riva del Garda, Torbole of Monte Altissimo.
Wel even een waarschuwing: “dicht bij het Gardameer” betekent niet automatisch dat je na iedere trail eenvoudig terugrolt naar je hotel. De bergen, dalen en wegverbindingen maken de werkelijke reistijd soms langer dan de kaart doet vermoeden.
Beste reistijd
Paganella staat bekend om een lang zomerseizoen. De verschillende liften hebben echter hun eigen openingsperiodes en tijden. Controleer daarom altijd de officiële lift- en trailstatus vlak voor vertrek.
Juni tot en met september zijn waarschijnlijk de veiligste maanden voor een complete top-tot-dalafdaling. In het voor- en naseizoen kan het rustiger en juist heel tof zijn, maar hogere liften of trails kunnen dan beperkt geopend zijn.
Na zware regen is vooral de actuele trailstatus belangrijk. Een lange trail met stenen en natuurlijke secties kan dan compleet anders rijden dan op droge openingsbeelden.
Top Gun is niet zomaar nummer 25 op de trailkaart.
De trail lost een ontbrekende verbinding op en maakt het mogelijk om vanaf Cima Paganella ruim 1.000 hoogtemeters over aangelegde singletracks richting Fai af te dalen. Paganella had al flow, technische trails, drie verschillende zones en een behoorlijk dik uitzicht.
Nu heeft het ook een echte top-tot-dal trail van 4,7 kilometer!
Maar vooral het feit dat hij de hele berg aan elkaar knoopt, maakt Top Gun een goede om op je bucket list te zetten.
Meet informatie vind je hier https://www.paganellabikepark.com/en/trail/top-gun-1
Meer informatie over het bikepark zelf.
We hebben helaas nog geen foto’s of deze trail zelf kunnen bezoeken. Ben jij er geweest laat het weten, heb je een leuke foto? Stuur hem dan in via info@trail-addicts.com 🙂 je bent een held!!
